Różnica pomiędzy treningiem EMS, a treningiem konwencjonalnym - Quick Gym

Różnica pomiędzy treningiem EMS, a treningiem konwencjonalnym

22 września 2022 | autor: Alicja Czebiołko

Różnica pomiędzy treningiem EMS, a treningiem konwencjonalnym

Trening konwencjonalny

Przez trening konwencjonalny rozumiemy przede wszystkim trening siłowy, z którym tradycyjnie siłownię kojarzymy. Trening siłowy polega na wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem zewnętrznym lub z wykorzystaniem masy własnego ciała. Na siłowni znajdziemy sprzęty, na których można ćwiczyć różne partie mięśni: atlas, hantle, ławkę do brzuszków i wiele innych. Trening konwencjonalny składa się z rozgrzewki, treningu głównego i rozciągania. Trening główny to kilka serii ćwiczeń, pomiędzy którymi mamy czas na odpoczynek. Trening taki pozwala na pracę nad wybranymi partiami ciała, dzięki czemu budujemy masę mięśniową. Warto trenować 3-5 razy w tygodniu w zależności od celów oraz stażu treningowego.

Trening cardio, równie często wykonywany na siłowni, to ćwiczenia aerobowe na bieżni, orbiterku czy też rowerku stacjonarnym. Poprawia kondycję, dotlenia organizm i pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia takie trwają średnio od pół godziny do godziny.

Trening EMS – korzyści

Trening EMS polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń podczas gdy mięśnie otrzymują impulsy prądu o zmiennej częstotliwości wysyłane przez elektrody rozmieszczone na specjalnym kombinezonie. Impulsy stymulują włókna wielu grup mięśniowych jednocześnie, dzięki czemu aktywowanych jest dużo więcej mięśni niż podczas treningu konwencjonalnego. Impulsy te określane są przez osoby ćwiczące jako przyjemne. Sesja treningowa jest więc w gruncie rzeczy prosta i krótka, ale przynosi zdumiewające efekty. Trenuje się 1-2 razy w tygodniu w zależności od celów i stażu treningowego.

Korzyści, które przynosi trening EMS to przede wszystkim:

  • działając na mięśnie głębokie, powoduje szybki przyrost masy mięśniowej
  • spala tłuszcz i modeluje sylwetkę
  • łagodzi bóle chroniczne
  • ujędrnia ciało i pomaga pozbyć się cellulitu
  • pozwala ćwiczyć osobom po urazach i kontuzjach

Trening EMS w skrócie

Trening EMS pozwala na dużo szybsze osiągnięcie efektów niż trening konwencjonalny. Jest wydajny, a efekty widać już po kilku sesjach. Trwa jedynie pół godziny, dzięki czemu jest to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu spędzać kilku godzin tygodniowo na siłowni. Oto trening EMS w liczbach:

  • na trening EMS zamiast 1,5 h poświęcisz tylko 30 minut
  • w tym czasie, zależnie od intensywności treningu, spalisz ok. 600 kalorii
  • 40% większa efektywność niż w przypadku treningu konwencjonalnego
  • 100 razy więcej skurczów mięśni w danym czasie niż podczas treningu tradycyjnego

Trening EMS – dlaczego warto połączyć go z treningiem konwencjonalnym?

Choć trening EMS wykazuje dużo większą efektywność niż trening konwencjonalny, warto stosować je zamiennie. Takie kompleksowe podejście pozwoli nam równomiernie rozwinąć całe ciało. Połączenie treningu EMS z sesjami treningowymi cardio spowoduje jeszcze lepszą poprawę kondycji i równomierne kształtowanie mięśni. Trening konwencjonalny w połączeniu z treningiem EMS poprawia koordynację nerwowo-mięśniową i zapewnia kompleksowy rozwój całego ciała. Łączenie obu rodzajów treningu pozwala na szybkie uzyskanie efektów: zbudowanie mięśni, zwiększenie siły i zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, a jednocześnie poprawienie kondycji i koordynacji ruchowej.