Na jakiej zasadzie działa trening EMS? - Quick Gym

Na jakiej zasadzie działa trening EMS?

25 lipca 2021 | autor: Alicja Czebiołko

Na jakiej zasadzie działa trening EMS?

EMS trening personalny Gdańsk

EMS czyli Elektorstymulacja mięśni – Gdańsk

Na jakiej zasadzie działa trening EMS? Do niedawna, aby wyćwiczyć nasze ciało potrzebowaliśmy ciężarów jako bodźca wymuszającego do pracy naszych mięśni. Przykładowo, aby podnieść jakikolwiek ciężar musimy wygenerować przez nasz mózg impuls elektryczny. Impuls przechodzi przez układ nerwowy, trafia do naszych mięśni, a następnie wprawia je w ruch. Nasza technologia nie wymaga ciężaru, by stymulować nasze mięśnie zewnętrzne jak i wewnętrzne (głębokie). To impuls elektryczny powoduje bezpośrednią pracę mięśni, a przez to zwiększa wydatek energetyczny.

Kiedy włókno mięśniowe jest unerwione przez neuron ruchowy, jego mechaniczna odpowiedź jest bardzo krótka i zawsze identyczna. Skraca się (skurcz), po czym wraca do swojej pierwotnej długości (rozkurcz). Warunkiem zaistnienia skurczu jest zmiana potencjału czynnościowego wywołana przez impuls pobudzający wewnętrzny (z mózgu) lub zewnętrzny (z elektrostymulatora).

Impulsy elektryczne mają za zadanie wspomóc pracę mózgu, który przesyła impulsy do neuronów znajdujących się w mięśniach i tym sposobem aktywuje je do pracy.

Impulsy wytwarzane podczas treningu EMS mają takie parametry, jak impulsy generowane przez ludzki mózg podczas ćwiczeń konwencjonalnych, więc są całkowicie nieszkodliwe, bezpieczne dla zdrowia oraz – co bardzo ważne – niebolesne. Jeśli masz więcej pytań dotyczących treningu EMS, możesz sprawdzić najczęściej zadawane pytania pod tym linkiem.

Dzięki bezpośredniemu oddziaływaniu impulsów elektrycznych na układ mięśniowy, już od pierwszej sekundy treningu wykorzystujemy 100% potencjału naszych mięśni. Ponadto impulsy możesz spotkać w rehabilitacji. Jeśli kiedykolwiek miałeś kontuzje, prawdopodobnie spotkałeś się już z impulsem, który wykorzystujemy na treningu!

Trening EMS można podzielić na trzy główne części

Jednostka treningowa składa się z trzech faz. Po pierwsze przyzwyczajenia do impulsu, który jest formą rozgrzewkową. Po drugie wzmacnianiem podstawowym podczas, których wykonywane są proste ćwiczenia izometryczne lub zaawansowanym stanowiącym trening główny. Na końcu treningu stosujemy rozluźnienie mięśni, które ma na celu przywrócić organizmu do homeostazy po odbytym treningu. Ponadto impulsy w treningu głównym można dopasować w zależności od Twojego celu. Istnieją dwa programy. Program siłowy, który opiera się na wysokich częstotliwościach oraz trening o charakterze metabolicznym. Zastosowanie programu metabolicznego wpływa też na pobudzenie włókien sympatycznych, pobudzenie mięśniówki naczyń krwionośnych oraz podniesienie i wydłużenie procesów metabolicznych, co dodatkowo wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Program metaboliczny przeprowadzamy na niskiej częstotliwości impulsów.